Kolik skauting stojí

Junák – český skaut, z.s. je nezisková organizace, a to je důvodem, proč je to finančně nenáročný „kroužek.“ Tomuto slovu se snažíme vyhnout, jelikož každý, kdo ve skautu vyrostl, pocítil změnu mezi skautem a ostatními kroužky. Naši vedoucí jsou tu od toho, aby své malé následovníky nasměrovali tím správným směrem, zažili s nimi dobrodružství a vykouzlili dětem úsměv a pocit štěstí. Jejich cílem není výdělek, protože mají vyšší cíle, než jsou ty materiální. Tuto práci vykonávají dobrovolně a z upřípné radosti.

Základní poplatky

Základní poplatek tvoří 1200 Kč. Tuto čásku platí všichni skauti jednou za rok v lednu. Je to tzv. registrační poplatek. Nejlepší je, když dítě nastoupí v září, protože od října začínáme celoroční etapovou hru. V lednu následujícího roku rodič zaplatí jednorázově bankovní převodem. (Číslo účtu: 2800522033/2010) Další platbu odešle za 12 měsíců.

Z registračního poplatku žádní vedoucí nedostávají ani korunu. Veškeré finance odchází středisku. To za nás platí energie a nájem. Zbylé peníze putují na Ústředí Junáka, kde jsou skauti z povolání.

Poplatky během roku

Během roku jezídíme na různé skautské akce. Je to například okresní setkání skautů nebo závod. I zde se platí jednorázový poplatek. Zpravidla to bývá od 50 do 200 Kč.

O něco dražší jsou pak jedno, či vícedenní výpravy. Cena se pohybuje od 200 do 450 Kč. V ceně je jízdé, ubytování, strava 5x denně a materiál do programu. Částka se odvíjí podle počtu strávených dní. Celková suma je vždy zaslána mailem společně s dalšími informacemi minimálně 3 týdny před akcí.

Potřebné vybavení

Možná ho najdete doma, nebo ho Vaše dítě podědí. Každopádně každá členka potřebuje pro skautskou činnost následující věci:

  • krosna (cca 900 Kč)
  • spací pytel (cca 1000 Kč)
  • karimatka (od 100 do 600 Kč)
  • ešus a plecháček (cca 350 Kč)
  • ostatní: uzlovačka, šátek, zápisník, … (cca 120 Kč)

Výhodou je, že toto je pouze jednorázové koupě. Pokud se k těmto věcem dítě dokáže hezky chovat, tyto věci vydrží několik let.

Suma sumárum

Pokud nepočítáme výše napsané vybavení, tak částka za rok vychází na 2 650 Kč. (Pokud počítáme registrační poplatek 1200 Kč, 3x výprava za 400 Kč, 1x jednodenní výprava za 200, registrační poplatky na setkání a závodě 1 x 50 Kč.)

Tábor

Je velmi specifická kategorie, jelikož každý rok jezdíme na jiný počet dnů. Nejméně 7, nejvíce 14. Částka se také odvíjí od náročnosti programu. Tato částka se také každý rok nepatrně zvyšuje kvůli inflaci. Můžete počítat s částkou kolem 2 500 Kč.

Tábory nejsou povinné. Uvědomujeme si, že jsou i rodiny, kde je otázka peněz velmi důležitá. Můžete se zkusit zeptat Vašeho zaměstnavatele na příspěvek.