Historie oddílu

Počátek skautingu v Písku

Rok 2017

Po první světové válce zájem o skauting vzrostl. První zmínky o skautingu v Písku jsou ze dne 16. března 1919, kdy do města přijel zakladatel Junáka a profesor Antonín Benjamnín Svojsík. Uspořádal zde propagační přednášku pro případné zájemce.

Vznikly tak první dva chlapecké oddíly – jeden pod vedením profesora Kaisera z Gymnázia a druhý pod vedením profesora Oberreiera z reálky. Současně vznikla první dívčí skupina ze čtyř studentek Gymnázia. Schůzky se konaly v přírodě, v prostorách škol nebo v jízdárně píseckého hřebčince.

Oddíly se rozrůstaly, vznikaly tábory a uskutečnilo se několik putovních táborů. Junáci prozkoumali okolí Písu, Šumavu, Moravu a Slovensko. Za zmínku stojí doposud nepřekonaná cesta oddílu pod vedením Josefa Peterky. Tito skauti se vydali na pouť přes Alpy, jižní Francii až do Alžíru.

Počátek dívčího skautingu je datován od roku 1919, avšak oficiální založení oddílu pod vedením Věry Volfové proběhlo roku 1922.

Petra J. jako světluška (2017)

Od roku 1930 měli písečtí skauti plány na stavbu skautského domu. O dva roky pozěji obec města Písku propůčila spolku přátel skautingu k užívání část obecního pozemku až do odvolání. Poplatek činil 50 Kč ročně.

V roce 1939 se utvořil jeden velký oddíl, který se skládal ze třech původních. Byl to 1. a 2. chlapecký oddíl společně s 1. dívčím oddílem, pod vedením Marie Maruny. (Náš oddíl). Tábořili však odděleně. Přišla druhá světová válka a náš oddíl dívek byl nucen v polovině tábora odjet domů. Báli se totiž pověstné likvidace ze strany Němců. Skaut byl rozpuštěn, docházelo k prohlídkám a k uvězňování. Někteří skauti vykonávali činnost potají. Riskovali tak svůj život. Několik skautů skončilo v koncentračních táborech.

Po druhé světové válce v květnu 1945 se skauting obnovil. Skauti pomáhali naší vlasti vstát na nohy. Zapojili se například v hospodářství a zemědělství. Konečně se dostáváme k našemu středisku. Existuje zmínka o Junácké výstavě, kterou pořádalo středisko Šipka.

V roce 1946 měl písecký okres Junáka 27 oddílů a téměř 1000 skautů. Mezi nimi byly i naše předchůdkyně.

Bývalé vedoucí

V našem oddíle panuje takové zvláštní pravidlo – pokaždé ve vedení stojí dvojice. Dlouhodobě se našemu oddílu nikdy nepodařilo, udržet si tři nebo více vedoucích. Ale máme tu i jednu výjimku, která toto celé potvrzuje. Tak schválně, jestli si toho všimnete. ☺

Současné vůdkyně (2020)

Chronologický seznam vůdkyň:

• Jana Franců & Božena Franců
  • Kateřina Procházková & Radka Franců
  • Kateřina Procházková & Iva Kostohryzová
  • Kateřina Procházková & Iva Schweizerová
  • Iva Nováková
  • Barbora Vokřapová & Mirka Jakubíková
  • Kateřina Šťastná & Veronika Káplová
  • Tereza Masojídková & Eliška Masojídková (současné vedoucí)